Aby sme vám zabezpečili čo najlepšie služby, používame k fungovaniu webu neškodné súbory cookies.
Děkujeme

VÁNOCE 2017


Jeden z nejočekávanějších svátku v roce - Vánoce.

Celá rodina se sejde u štědrovečerního stolu, ale také na vánočních trzích ve svém okolí, kde nasávají vánoční atmosféru. V dnešní době jsou Vánoce vnímany převážně jako svátky pokoje, rodiny a lásky.   vánoce 2017  

Štědrovečerní večeře

Na vánoční večeři se těšíme celý rok. Jednou ročně se celá rodina zapojí do přípravy vánočního kapra, cukroví nebo bramborového salátu. Každá rodina a každý kraj má tak trochu jiné recepty nebo postupy přípravy. 

Běžně sejako první chod podávaly oplatky s medem, česnekem, bylinkami, šípky nebo jinými plody. Česnek byl součástí více pokrmů a byl považován za ochrannou a posilující bylinu. Druhým chodem byla polévka, jejíž součástí byly houby. Dříve byl nejznámějších štědrovečerním pokrmem "černý kuba", který se připravoval z krup a hub. Krupičná, hrachová nebo prosná kaše také nechyběla na štědrovečerním stole a symbolizovala hojnost. Vařené sušené ovoce a kaše z vařeného sušeného ovoce se podávaly o Vánocích, říkalo se jim "muzika". Tradičně se o Vánocích pekly koláče a velké bílé chleby. Přes noc je nechali s noži, aby si v noci bůžkové krájeli a jedli. Biskupský chlebíček nebo Vánoční poleno byly také součástí štědrovečerního stolu.

Dnes na vánočním stole můžete vidět obalovaného a smaženého kapra, nebo řízek s bramborovým salátem. Ze zbytků kapra se vaří tradiční rybí polévka. U vánočního stolu by neměla chybět ani vinná klobásk. Ta se točí do spirály, spojuje špejlemi, peče se a její červené zbarvení připomíná slunce, je symbolem oslavy slunovratu. Vánočka je připravovaná z kynutého těsta a je považovaná za sváteční jídlo. Ta se obvykle maže máslem, medem, džemem nebo povidly. K tradičním vánočním pokrmům se račí také vánoční cukroví, například linecké, zdobené perníčky, vosí hnízda nebo plněné ořechy. 

Vánoční trhy

Vánoční trhy jsou spojeny s oslavou Vánoc, 4 týdny před Štědrým dnem. Původ trhů je již ve středověku a to hlavně v Německu a Rakousku. Časem se vánoční trhy staly součástí vánočních tradic a rozšířily se do celého světa. Jedny z prvních vánočních trhů byly v Drážďanech roku 1434, trhy ve městě Budyšín se konaly v roce 1384 a jedny z nejoblíbenějších a pořád nejvíc navštěvované jsou Vídeňské trhy, které sahají až do roku 1294. Vánoční trhy původně sloužily k tomu, aby si lidé za studeného období udělali zásobu potravin, teplého oblečení a dalších potřebných věcí k přežití zimy.

V roce 1812 se poprvé v Čechách rozzářil vánoční stromeček v Praze u domu ředitele, režiséra a herce Stavovského divadla Jana Karla Leibicha. Ve vsích a malých městech za 1. světové války používali jen ozdobenou větev jehličnanu. Vánoční stromky se začaly objevovat až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Výběr z českých vánočních trhů 2017

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí byly zahájeny rozsvícením stromku dne 2. 12. 17. Přijďte načerpat vánoční atmosféru na jedny z nejhezčích vánočních trhů. Všichni návštěvníci mohou opět navštívit adventní vesničku s domky s červenými střechami, kde můžete zakoupit vánoční dekorace, dárky i tradiční vánoční občerstvení. Na trzích si můžete vychutnat také vánoční punč či svařené víno. Na pódiu budou probíhat vystoupení dětských souborů s koledami, ale také další hosté a soubory ze zahraničí. Chybět nebude tradiční Mikulášská, rozlévání rybí polévky na Štědrý den ani zábavná oslava Silvestra.

   

Vánoční trhy Karlovy Vary se konají ve Smetanových sadech před Alžbětinými lázněmi, a to od 2. 12. 2017 do 7. 1. 2018. Město Karlovy Vary ve spolupráci se společností KV CITY CENTRUM s. r. o. pro Vás připravilo bohatý program v podobě kulturních akcí, stánků s (nejen) vánočním zbožím, Ježíškovu tvořivou dílnu, soutěže a mnoho dalšího.  V pracovních dnech si pak můžete užít, vždy od 15.00 do 17.00 hod., vystoupení dětí z karlovarských škol, školek a zájmových organizací. Více o programu na každý den naleznete v sekci „Akce".

     

Vánoční náměstí Svobody v Brně se pyšní tradičním vánočním stromem. Vánoční trhy probíhají od 24. listopadu do 23. prosince. Náměstí vévodí bílá kopule zimního baru s oblíbenými brněnskými nápoji, ale i drinky světové kvality. Stylové dárky pod stromeček nakoupíte při akci December Design Days. Unikátem náměstí Svobody je každodenní hudební a kulturní program, který přes den dotvoří adventní atmosféru a večer pak vytvoří kulisu pro zábavu s přáteli a blízkými. Začíná již dopoledne vystoupeními dětí z mateřských, základních či základních uměleckých škol a souborů. Odpoledne pak pokračují divadelní vystoupení a každý den program zakončí koncerty různých žánrů.

   
Sdílejte článek:

Okomentovat článek

Nechcete přijít o žádnou budoucí akci?

Přihlaste se k odběru novinek a my Vás budeme informovat o těch nejlepších akcích v České republice

  • Přinášíme jídlo přímo k Vám
  • Nechte si chutnat pohledem do e-mailu
  • Pravidelně zajímavé články, rady a tipy
CHCI DOSTÁVAT NOVINKY